1. „A pártok helyett jöjjenek a civilek!”
Struktúraváltás az EU-ban
Úgy véljük, az Európai Unió egész koncepcióját újra kellene gondolni, ugyanis azok a körülmények, melyek az EU alakulása idején jelen voltak, ma már elavultnak számítanak – elveikben és gyakorlati érvényesítésükben egyaránt –, így tarthatatlanok.
A közhangulat is megváltozott: a szervezetnek rugalmasan, dinamikusan kellene reagálnia az aktuális eseményekre, azonban ez jelenleg hiányzik. Ha ez továbbra sem valósul meg, az az egész szervezet végét is jelenheti. (Ezt bizonyítja az EU-s parlamenti választások érdektelensége is.)
Az EU csak akkor fejlődhet hatékony nemzetközi szervezetté, ha irányítása a pártok helyett szakmai civil szervezetek kezébe kerül, és ha a hierarchiát felváltja egy emberközeli irányítás. Ennek érdekében az integráció és a tagországok érdekei azonosítására alkalmas érdekeltségi modellt kell kidolgozni. Nem maradhat érvényben tovább az a jelenlegi gyakorlat, miszerint sok párt a hazájában már félreállított képviselőit küldi ki politizálni Brüsszelbe.
SMS: az együttműködés eredményessége nem a jogharmonizációtól függ, hanem attól, hogy miben hogyan érdemes együttműködni.
2. „Jogod van tudni, mit veszel, és mit eszel”
Határokon túli fogyasztóvédelem
Fő irányok:
– Egységes címkézési rendszer
– Beérkező élelmiszerek átvizsgálása
– Feketelista a veszélyes termékek előállítóiról
– Génmódosított élelmiszerek egységes elutasítása
SMS: Kiemelt hangsúly a közétkeztetési rendszerekre
3. „Nem csak a Nagy Testvér figyel!”
Adatvédelem
Fő irányok:
– Digitális adatvédelmi ismeretek széleskörű terjesztése
– A Nemzeti Adatvédelmi Hatóságok munkájának összehangolása, egységes szabályozási rendszer kidolgozása
– A személyes adatok törlési jogának biztosítása a felhasználó számára
– Ingyenes internetelérés biztosítása valamennyi EU-állampolgár számára a valódi esélyegyenlőség megteremtése érdekében
SMS: Egységes adatvédelmi szabályozás
4. „Ha a világ nem ad munkát, én adok munkát a világnak”
Foglalkoztatás
Jelenleg több mint 26 millió munkanélküli van Európában. A munkanélküliségi ráta a fiatalok körében különösen magas, mintegy 23 százalék; ami duplája a felnőttekének. Ráadásul a fiataloknak kevesebb esélyük is van munkát találni; köztük elsősorban Dél- és Kelet-Európában magas a munkanélküliség.
Nagy várakozás előzi meg az ifjúsági garanciaprogramot. Ennek célja, hogy a munkanélküliség által különösen sújtott korosztály, a 25 év alatti fiatalok és a 30 év alatti frissen végzett társaik tanulmányaik befejezte vagy munkanélkülivé válásuk után négy hónapon belül állásajánlathoz, továbbtanulási lehetőséghez vagy gyakornoki programban való részvételhez jussanak.
Hiába adatik meg az országok közötti szabad mozgás, nagyon sokan el vannak rekesztve a külföldi munkavállalástól, például a nyelvtudás hiánya miatt. A munkaerő szabad áramlása érdekében ösztönözni kell a nyelvtanulást, illetve egyszerűsíteni kell a szakmai képesítések elismertetését.
SMS: A határon átnyúló munkaerő közvetítések ellenőrzése a munkavállalók későbbi kiszolgáltatottságának megelőzése érdekében
5. „Ahol nagy nyereség kecsegtet, ott sok a vesztenivaló is”
Bankszektor
Fő irányok:
– A pénzügyi szektor erősebb és elszámoltathatóbb felügyelete
– A spekulatív jellegű pénzügyi termékek betiltása
– A hitelminősítő intézetek szigorúbb szabályozása
SMS: Garantálni kell, hogy a kisbetétesek semmilyen veszteséget ne szenvedjenek
6. „Ne kényszerből kelljen elmenni!”
Lokalitás
Mindenki irányítani szeretné saját sorsát. Ez érvényes az egyénre, a családokra, a kisebb-nagyobb társadalmi közösségekre, tájegységekre, nemzetekre, államokra. A lokalitásnak úgy kell érvényesülni, hogy senki ne kényszerüljön lakóhelyét megélhetési, egészségügyi, kulturális okok miatt elhagyni.
Területfejlesztés
A régiók közötti nagy fejlődési különbségek felszámolása érdekében figyelmet kell fordítani az elmaradott területek felzárkóztatására. Olyan húzóágazatokat kell meghonosítani ezekben a válságrégiókban, amelyek globális szinten is versenyképesek – mint a biotechnológia vagy a környezetvédelmi iparágak.