Bár egy felmérés szerint több európai államban, köztük hazánkban is, az emberek többsége pártolja a halálbüntetés újbóli bevezetését, az EU minden eszközzel tiltakozik ellene. Az USA-val szemben is fellép, ahol ma is él ez a büntetési forma.
Az EU Alapjogi Chartájában megtiltotta, illetve felszámolta tagállamaiban a halálbüntetést. A minden tagállam által aláírt Emberi Jogok Európai Egyezményének 13. jegyzőkönyve pedig a halálbüntetés minden körülmények közötti, végleges eltörlésére kötelezi a ratifikáló államokat. Mára csak Fehéroroszország maradt egyetlen európai államként, ahol végrehajtás szintjén is alkalmazzák a halálbüntetést. 2013. október 10-én, a halálbüntetés elleni fellépés európai- és világnapján Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi főképviselője és Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács főtitkára felszólította Minszket, hogy hirdessen moratóriumot ezen ítéletek végrehajtása ellen. Ugyanezen a napon az Európa Tanács 42 tagországának külügyminiszterei – köztük Martonyi János is – közös nyilatkozatban követelték a halálbüntetés nemzetközi szintű eltörlését.
A fejlett nyugati államok közül az USA-ban és Japánban él a halálbüntetés. Az Európai Unió azonban eddigi, eredménytelen tiltakozásai után most megtiltotta a legelterjedtebb, méreginjekciós kivégzések egyes összetevőinek exportját az USA felé. Így tehát ott lassanként kiapadnak a készletek, az egyetlen helyi gyártónak pedig az olasz hatóságok megtiltották az előállítást, mivel ezt olaszországi gyárában tette a cég.
Ám egy 2001-es felmérés szerint több uniós államban is meggyőző többséggel támogatják az emberek a halálbüntetés bevezetését. A Magyarországon mért 68%-nál is magasabb számot mutat a Litvániában megkérdezettek véleménye, 78%-nyi igennel. De a lengyel 72%-os, és csehek 58%-os halálbüntetés pártolása is sokat mondó.